CZTERECH MUSZKIETERÓW

W barwach drużyny piłkarskiej sportowego klubu AAC Chicago Eagles, w koszulce z białym orłem na piersi grała niezliczona ilość zawodników, którzy prezentowali różny poziom. Od reprezentantów USA, poprzez wybitnych zawodników z polskich boisk ligowych do całkowitych amatorów, którzy z ogromnym zapałem biegali za piłką. Długo by można wymieniać znakomitych piłkarzy, którzy zapisali sie w pięknej i długoletniej historii klubu i pamięci kibiców. Do grona tych bardzo dobrych zawodników z pewnością trzeba zaliczyć „czterech muszkieterów” z Krakowa. Byli to wychowankowie i zawodnicy Wisły Kraków – pomocnicy Zbigniew Kotaba, Włodzimierz Kościelny i Stanisław Domański oraz oborńca Edward Szymeczko.

Wiślacy w 1960 roku wzmacniają drużynę White Eagles z Toronto, z kórą podpisują 1,5 roczny kontrakt. W zimie podczas przerwy w kanadyjskich rozgrywkach ligowych na zaproszenie działaczy AAC Eagles pojawiają się w Chicago, i przy dużym ich udziale zespół chicagowskich „Orłów” zostaje halowym mistrzem. Królem halowych strzelców zostaje Włodek Kościelny. Wiosną przy dalszej pomocy „muszkieterów” Eagles gra bardzo dobrze w lidze i w rozgrywkach pucharowych, co winduje go aż do finału Mistrzostw USA. Niestety gry finałowe odbywają sie już bez nich, ponieważ zastrzeżony kontraktem termin wzywa cała czwórkę do Toronto. Po wygasnięciu kanadyjskiego kontraktu powracaja do Chicago i ponownie występują w koszulkach z bialym orłem na piersi.  AAC CHICAGO EAGLESDalsze ich losy życiowe i sportowe związane są z klubem Eagles i miastem Chicago. Stają sie oni podstawowymi zawodnikami pierwszej drużyny do których dobierani są inni zawodnicy. Drużyna gra bardzo dobrze i należała wówczas do ścisłej czołówki w Chicago. Każdy z nich był bardzo dobrze wyszkolony technicznie, uprawiali oni także inne dyscypliny sportowe. Kotaba i Kościelny w młodości z powodzeniem grali w hokej w krakowskiej Wiśłe. Kotaba w 1949 roku zdobył z „Biała Gwiazdą” wicemistrzostwo Polski.
Włodek Kościelny przez wiele lat grał w Eagles, aby po zakończeniu kariery zawodniczej stać się działaczem klubowym, który eksponował kolejny swój talent. Pisał piękne wiersze o tematyce klubowej. Zbyszek Kotaba 30 listopada 1964 roku zostaje zamordowany podczas napadu rabunkowego w jego mieszkaniu. Stanisław Domański swoje życiowe losy związał z Chicago i przez kilkanaście lat związany był z „Orłami”. Edward Szymeczko pod koniec 1961 roku powórcił do Polski gdzie zakończył karierę sportową. Z czwórki wspaniałych „krakowskich muszkieterów” obecnie żyje już tylko pan Domański, który mieszka w Chicago.