Indoor 2013 AAC Eagles B - Tesla

PELE PODAWAŁ ON STRZELAŁ

Janusz Kowalik to jeden z najlepszych piłkarzy, którzy grali w barwach AAC Chicago Eagles. Okres ten jest bardzo mało znany dla kibiców i sam zawodnik raczej mało wspomina o jego grze w barwach chicagowskich „Orłów”. Do Cracovii trafił w 1954 roku w wieku 10 lat, jego ojciec był trenerem drużyn juniorskich w tym klubie. W 1959 grał w drużynie juniorów, która zdobyła mistrzostwo Polski. W pierwszej drużynie Pasów zadebiutował jeszcze przed 16. urodzinami. Gracz młodzieżowej reprezentacji Polski, która w 1961 roku w Portugalii zajęła drugie miejsce w turnieju UEFA 18-latków, nieoficjalnych mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej. W pierwszej reprezentacji Polski zadebiutował jako drugoligowiec w 1965 roku w Brukseli w meczu z Belgią (0-0). W sumie w latach 1965-1966 rozegrał 6 spotkań w kadrze. Sam wyjazd w zimie 1966 roku z Polski do USA był bardzo tajemniczy i dla wielu wielkim zaskoczeniem. Świetnie grający młody napastnik Cracovii ocierający się o reprezentację Polski nagle znika z polskich boisk aby kopać piłkę w Chicago. Oficjalnie wyjechał on wówczas na wakacje. W tamtych czasach nie było zagranicznych transferów, taki był "prikaz" z Moskwy. Dzięki koneksjom ojca i przy pomocy wysokiego oficera z Wisły, który bardzo dyskretnie to zorganizował, dostał paszport. Poleciał najpierw do Brukseli, a stamtąd do Nowego Jorku, a potem do Chicago.AAC CHICAGO EAGLES

Po przylocie do Chicago Kowalik zgłasza się do drużyny AAC Eagles i grając w jej barwach zostaje królem strzelców w sezonie halowym. „Orły” dzięki jego fantastycznej skuteczności zostają mistrzem na hali w 1967 roku. Jego grą interesują się działacze halowej zawodowej drużyny Chicago Mustangs i po kilku tygodniach rozmów Janusz Kowalik przechodzi z Eagles do ich teamu. W pierwszym sezonie gry w 28 meczach zdobył dla Mustangs 30 goli i miał 15 asyst, został królem strzelców i najlepszym zawodnikiem rozgrywek MVP amerykańskiej ligi NASL.

Pózniej po rozgrywkach halowych w California Clippers nie rozegrał żadnego meczu ligowego, bo była przerwa w lidze. W towarzyskim spotkaniu z Fiorentiną, wygranym 4-1, zdobył dwa gole i miał 2 asysty. W spotkaniach z Dynamem Kijów - było 2-1 i 1-1 - strzelił trzy bramki. Od 1969 roku występował w Sparcie Rotterdam, w barwach której w sezonie 1971/72 został wicekrólem strzelców ligi holenderskiej. Ogółem w Sparcie w ciągu pięciu sezonów w 123 meczach ligowych strzelił 66 bramek. Zaliczył z tym klubem także występy w europejskich pucharach. Przed zakończeniem kariery występował jeszcze w NEC Nijmegen, Chicago Sting i MVV Maastricht.

AAC CHICAGO EAGLES
W 1976 roku wystąpił w ekipie "gwiazd świata", grającej pod szyldem USA, w meczach zorganizowanych z okazji 200-lecia Ameryki - tworzył atak tej drużyny razem z Georgio Chinaglia i Pele. W przegranym meczu w Waszyngtonie 1-2 z Włochami zdobył bramkę z podania Pelego. W 1978 roku ukończył renomowaną szkołę trenerską w Zeist, uprawniającą do prowadzenia każdego zespołu na świecie. Pracę jako szkoleniowiec rozpoczął w klubie MVV Maastricht, z którym awansował do I ligi. Później trenował Genk, Vitesse Arnhem, olimpijską reprezentację Nigerii i nigeryjski klub Rangers International, z którym wywalczył mistrzostwo i puchar kraju. Następnie na dwa lata przeniósł się do Grecji, gdzie pełnił funkcję trenera Ionikosu Pireus. Od lipca do września 1992 roku trenował zabrzańskiego Górnika, zaliczając pięć meczów ligowych, w tym dwa zwycięskie i trzy przegrane. Wkrótce ponownie wyjechał z kraju i szkolił III-ligową drużynę belgijską KFC Eeklo. Obecnie mieszka w Holandii i od 1995 roku jest licencjonowanym menedżerem FIFA.