USASA AMATEUR CUP ORLANDO 2009

PATRIOTA I MIŁOŚNIK PIŁKI

AAC CHICAGO EAGLES
Polski Klub Sportowy Olimpia Chicago (pierwotna nazwa klubu AAC Chicag Eagles) powstał w czerwcu 1940 roku, ale drużyna piłkarska grała już pod koniec pażdziernika 1939 roku. Powstała z incjatywy Jana Jamroza, który urodził się w 1910 roku w Chicago i był synem polskich emigrantów. W młodym wieku wraz z rodziną powrócił do niepodległej Polski, gdzie zamieszkał w Krakowie, który był wówczas jednym z najbardziej aktywnych sportowo ośrodków w kraju. W grodzie Kraka prężnie rozwijała się bardzo popularna piłka nożna, powstawało wiele drużyn nie tylko tak sławnych jak Wisła, Garbarnia czy Cracovia, ale istniało również wiele innych drużyn. Co tydzień małe i duże kluby odbywały boje piłkarskie i Kraków żył tymi zawodami. Młody wówczas Jan Jamroz rozpoczyna swoją piłkarską edukacje w KS Podgórze, które powstało w 1913 roku i obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Drużyna Podgórza w latach 1933-34 - obok Cracovii, Wisły i Garbarni - reprezentowała krakowskie piłkarstwo na najwyższym poziomie ligowym. W sumie zawodnicy tego klubu w pierwszej lidze rozegrali 40 spotkań (8 zwycięstw, 6 remisów, 26 porażek). Tam młody Jamroz przypatruje się na treningach znanym wtedy zawodnikom – Franciszek Hausner, Mieczysław Koczwara czy Antoni Dzierwa, którzy pózniej zostali zawodnikami Wisły Kraków. Młody Jamroz nie mający szans grania w silnej druzynie Podgórza zmienia barwy klubowe i przenosi się do RKS Legja Kraków. W barwach Robotniczego Klubu Sportowego Lagja rozegrał kilkanaście meczy i doznał poważnej kontuzji, która zmusiła go do zakończenia sportowej kariery. Dalsze jego losy życiowe związane są z rodzinnym Chicago do którego powrócił w maju 1938 roku. Po przyjeżdzie do Wietrznego Miasta wraz z kolegami Edkiem Krukiem i Augustynem Koza próbują założyć polską drużynę piłkarską. We wrześniu 1939 roku wybucha II Wojna Światowa, niemiecka III Rzesza atakuje Polskę. W Chicago polonijna społeczność szybko organizuje pomoc dla rodaków w Europie i powstaje wiele incjatyw patriotycznych. Jamrozowi w jego prywatnym mieszkaniu (1065 N. Wood Str. w Chicago) udaje się w dniu 19 pażdziernika 1939 roku zwołać zebranie założycielskie na którym powołano do życia Polski Klub Sportowy Warta. W zebraniu wzieła udział duża grupa uczestników z której pózniej kilku stanowiło trzon drużyny piłkarskiej. Pierwszym Prezesem Klubu wybrano jednogłośnie Jana Jamroza. Początki działalności były bardzo trudne, brakowało dosłownie wszystkiego. Sprzętu piłkarskiego, boiska do treningów, lokalu klubowego, funduszy, czasem także zawodników na boisku. Dzięki wytrwałości Prezesa i członków klubu, ich determinacji i patriotyzmu do Polski, klub powoli sie rozrastał. Dzięki poparciu polonijnych mediów Zarząd Klubu pozyskiwał coraz większą ilość członków. Kasę klubu wspomagać zaczeły składki i hojnośc Jamroza oraz Skarbnika Klubu Emila Gibuli. Mimo szeregu trudności okazało się, że rodakom w Chicago potrzebna była – nawet taka początkująca – oraganizacja sportowa, która była powszechnie lubiana i szanowana. Po kilku miesiącach meczy towarzyskich i treningów postanowiono drużynę zgłośić do rozgrywek ligowych. Opanowany wtedy przez Niemców Zarząd chicagowskich rozgrywek National Soccer League nie chciał dopuścić do rozgrywek kolejnego polonijnego klubu – istniała już i grała w lidze SAC Wisła Chicago – i więc zapadła bardzo ważna decyzja o zmianie nazwy klubu.  Ponownie w mieszkaniu Jamroza, które w praktyce było siedzibą klubu w dniu 28 czerwca 1940 roku odbyło się zebranie załozycielskie Polskiego Klubu Sporotwego Olimpia Chicago.AAC CHICAGO EAGLESPo zmianie nazwy klub dopuszczono go do rozgrywek, a pierwszym oficjalnym rywalem Polaków była niemiecka drużyna SC Schwaben. W polskim zespole Olimpia Chicago wystapili : T. i E. Cabakowie, A. Koza, E. Łowczyński, B. Zawadzki, T. Dudek, W. Drożdż, R. Pietrzak, J. Jamroz, W. Gomółka, M. Chybczyński, L. Żak, A Kaliński, P. Maliszewski. Pierwszy rywal polskiej drużyny nie był przypadkowy, niemieckie władze ligi chciały zniechęcić Polaków do dalszych rozgrywek. Pogrom i porażka 0-8 z doświadczonym Schwaben nie załamała jednak drużyny Olimpii. Działacze, zawodnicy i kibice mocno do serca wzieli sobie tą bolesną lekcję. Zwiększyła się dyscypilna treningowa, wzrosła aktywnośc działaczy i zagrożona działalność klubu nie była juz tylko sprawą garstki zapaleńców. Stała się sprawą dotkniętej w swojej ambicji całej chicagowskiej Polonii, która w sprawie polonijnej drużyny postanowiła udzielić poparcia. Dzieki temu klub z mieszkania Jamroza swoją siedzibę przeniósł do obszernego lokalu, który użyczył mu Dom Weterana Polskiego im. Generała Hallera. Panującą wtedy atmosferę wokół drużyny piłkarskiej z polskim godłem na koszulkach oddaje wierszyk bezimiennego autora :
„Porażek nie bierzcie do serca, drodzy słuchacze,
Bo dobrą Olimpię w Chicago macie,
A chociaż oni ni są championami,
Wrogowie Polaków patrza na nich z boleściami.
Gdyż straszna zlość i nienawiść im przychodzi,
Gdy gracz z polskim orłem na boisko wchodzi.”

W grudniu 1941 roku USA przystępuje do działań wojennych w II Wojnie Światowej. Powołania do wojska otrzymali również członkowie klubu i zawodnicy. W połowie roku 1942 niemal wszyscy zawodnicy Olimpii, członkowie zarządu i działacze byli już na froncie. W czasie wojny w klubie nastepuje okres „babskich rządów” i Prezesem Klubu zostaje Leokadia Pietras. Panie przejmują różne funkcje w Zarządzie i dzięki ich uporowi i zaradności klub cały czas działał. Drużyna gra często w niepełnym składzie a jej kierownikiem jest Jan Jamroz. Po wojnie wszyscy którzy przeżyli powrócili do działalności w klubie, a  Jamroz w 1946 roku zostaje menadzerem drużyny aby pózniej (w 1951 roku) zostać po raz drugi Prezesem Klubu.