MISTRZOWIE Z FILADELFII

Zdobycie w Filadelfii przez AAC Chicago Eagles w dniu 25 czerwca 1989 roku Amatorskiego Pucharu Ameryki jest jednym z najważniejszych sukcesów w historii polonijnego klubu z wietrznego miasta. W finałowym meczu „Orły” z Chicago pokonały 2-1 drużynę Inter Club Filadelfia, a bramki zdobyli Grzegorz Cebulak i Wiesław Wilk. Dwa dni wcześniej w półfinale AAC Eagles pokonał zespół Datagraphic S.C. z Atlanty. W dramatycznym spotkaniu toczonym przy padającym deszczu na grząskim i mokrym boisku był wynik remisowym 1-1. Po zarządzonej bezbramkowej dogrywce „Orły” awans do finału zapewniły sobie w rzutach karnych które lepiej wykonywały i wygrały 5-4.
  Prowadznie szybko w tym meczu w 6 min. objął Eagles po bramce zdobytej strzałem z dystansu przez Kiecę, który otrzymał podanie od Krzyśkowa po rzucie wolnym. Wyrównanie padło w 70 min. po rzucie rożnym i błędach obrońców w kryciu. W dogrwyce drużyna z Chicago miała przewagę lecz świetnych okazji bramkowych nie wykorzystali Bajgier, Urban oraz Kieca. Seria rzutów karnych to był prawdziwy horror dla kibiców i zawodników Eagles. Najpierw celnie strzelił Krzyśkow, następnie najlepszy na boisku Adam Krupa trafił w słupek. Na szczęście rywale uczynili to samo. Pózniej nie zawiedli Bajgier, Kieca i Spaczyński. Przy stanie 4-4 zaczęto strzelać do pierwszej pomyłki, która kosztowała brak awansu do finału. Wyśmienicie już w pierszej serii spisał się Józef Ciołek z chicagowskiej Wisły, który brawurowo obronił strzał z 11 metrów. Gola zapewniającego awans do finału zdobył najmłodszy na boisku junior Artur Wywrot. Mecz półfinałowy stał na wysokim poziomie choć grano na rozmokłej murawie i momentami ulewnym deszczu. AAC Eagles w meczu półfinałowym zagrał w składzie : Ciołek – Bugaj, Mac, Spaczyński, Cebulak – Krzyśkow, Krupa, Kieca – Czesak (Bajgier 55min), Urban (Wywrot 70min), Ostrowski.
  Po sobotnim dniu przerwy Eagles w niedzielę 25 czerwca stanął do decydującego pojedynku o Amatorski Puchar Ameryki. Przeciwnik zespół Inter nie był tak trudnym rywalem jak piątkowy ale grający na własnym terenie, a to w meczach o wysoką stawkę dużo znaczy. Całe szczęście że sympatyków „Orłów” przybyłych z Chicago wsparła liczna grupa kibiców White Eagles z Filadelfii, która wspólnie gorąco dopingowała bratni klub z Illinois. Po meczu kibice wraz z prezesem lokalnego klubu Tadeuszem Suchodolskim zapewnili szybki i sprawny transport na lotnisko, który wyratował ekipę Eaglesa z opresji i kłopotów po tym jak przedłużył się przedmecz drużyn kobiecych. Wszyscy kibice i działacze „Orłów” obecni na finałowym meczu stwierdzili że był to najłatwiejszy pojedynek z rozegranych w pucharowej przygodzie o Amatorski Puchar Ameryki. Suchy wynik może sugerować wyrównaną walkę ale drużyna gospodarzy może mówić o szczęściu, że utraciła tylko dwie bramki.
  W spotkaniu tym grający pierwsze skrzypce Wojtek Krzyśkow dwa razy trafił w poprzeczkę, strzał Czesaka fenomenalnie sparował bramkarz Interu na korner, natomiast kąśliwy strzał Janisza był minimalnie za wysoki i poszybował nad poprzeczką. Pierwszą bramkę w finale zdobył Cebulak, który przeprowadził popisową akcję z Krzyśkowem i po świetnej prostopadłej piłce po ziemi strzelił nie do obrony obok wybiegającego bramkarza rywali. Po kliku minutach po błędzie obrońców przy próbie złapania na spalonego Inter wyrównał. Za chwiłe gospodarze mogli objąć prowadzenie ale z 5 metrów nie trafili do bramki. Pózniej Eagles dominował na boisku i nadawł ton grze. Po przerwie trwał cały czas atak na bramkę Interu i w 69 minucie „Orły” zdobyły zwycięską bramkę. Zdobywcą zwycięskiego gola na wagę Pucharu i złotych medali był Wiesław Wilk, który otrzymał piękne podanie na dobieg od Bugaja i górą przerzucił piłkę nad wybiegającym bramkarzem.
  Po spotkaniu przy głośnym i wspaniałym dopingu kibiców Amatorski Puchar Ameryki odebrał kapitan drużyny Janusz Kieca. Całej drużynie, trenerowi Henrykowi Apostelowi, menadżerowi Georgowi Pawlakowi oraz masażyście Józefowi Łukaszczykowi wręczono złote okolicznościowe medale. Najlepszym zawodnikiem finalowego pojedynku został wybrany Grzegorz Cebulak. Przypomnieć trzeba również o Pawle Śpiewoku, który stworzył ten zespół i po jego wyjezdzie do Polski w grudniu 1988 roku trenerem „Orłów” został Henryk Apostel. W pucharowej przgodzie AAC Eagles brała udział trójka zawodników chicagowskiej Wisły – Józef Ciołek, Ryszard Spaczyński i Stanisław Urban, który pózniej przeniósł się na stałe do drużyny „Orłów z Chicago”.
W meczu finałowym o Amatorski Puchar Ameryki drużyna AAC Chicago Eagles wystapiła w składzie : Ciołek – Bugaj, Mac, Spaczyński, Cebulak – Krzyśkow, Krupa, Janisz (Wywrot 75min), Kieca – Czesak, Urban (Wilk 65min).

AAC CHICAGO EAGLES