Mecze na żywo przez Internet, nie tylko piłkarskie

ogółem: 999 400

statystyki szczegółowe

HISTORIA

AAC EAGLES jest jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów polonijnych na świecie. Od 1940 roku nasz klub odnosił nie tylko wspaniałe sukcesy sportowe, ale również rozsławiał imię Polski na ziemi Amerykańskiej, jest znany w całej Ameryce i cieszy się wielkim szacunkiem w środowisku sportowym.
    Klub AAC EAGLES powstał z incjatywy polonijnego działacza Jana Jamroza, który był wielkim pasjonatem piłki nożnej, który zaraził się tym sportem w Krakowie. Początkowo klub nosił nazwę WARTA, póżniej OLIMPIA, aby poprzez Polish American Athletic Club przyjąć dzisiejszą nazwę AMERICAN ATHLETIC CLUB of CHICAGO "EAGLES". Kiedy klub powstawał trwała wojna i młodzi ludzie byli powoływani do wojska. Niemal wszyscy zawodnicy i członkowie zarządu powołani zostali na front. Życie sportowe klubu niemal całkowicie zamarło, w zarządzie zasiadły prawie same kobiety. Dopiero pod koniec 1945 roku wybrano nowe męskie władze klubu. W 1946 roku klub OLIMPIA zmienia nazwę na POLISH AMERICAN ATHLETIC CLUB i od tego momentu klub zaczał sie prężnie rozwijać i przystapił do rozgrywek w lidze National Soccer League, w której juz od kilku lat grala SAC Wisła Chicago.
    W roku 1948 zespół PAAC awansował do najwyższej dywizji i jako beniaminek zdobył tytuł wicemistrza, przegrywając w decydującym meczu z Vikings 1-2. W następnym sezonie PAAC wygrał zmagania ligowe zostając po raz pierwszy w swojej historii mistrzem National Soccer League. W tym samym roku drużyna dotarła do półfinału US Open Cup gdzie w dwumeczu przegrała z Morgan Pittsburgh. Lata piędziesiąte to pasmo wspaniałych sukcesów klubu. W drużynie wystepowało wielu znakomitych zawodników z Adamem Wolaninem i Joe Gryzikeim na czele, którzy byli reprezentantami USA. W roku 1950 Adam Wolanin jako zawodnik PAAC wystąpił w barwach USA na Mistrzostwach Świata w Brazylii.
W latach sześćdziesiątych losy klubu róznie się układały i zespół spadł do niższej dywizji National Soccer League. Klub zaczął się odradzać w latach siedemdziesiątych, dorobił się pięknego lokalu klubowego przy ulicy Fullerton, drużyna systematycznie robiła postepy, aż do początku lat osiemdziesiątych. Zlota era zaczeła się od chwili powstania nowej ligi w Chicago - Metropolitan Soccer League. W nowej lidze AAC EAGLES od początku należał do najlepszych i w latach 80-tych  7 razy zdobywał mistrzostwo. Do tego 5 razy wygrywał w hali oraz zaczął odnosić sukcesy w amerykańskich rozgrywkach pucharowych.
    Po kilku podejściach wreście w 1989 roku  AAC EAGLES  zdobył w Filadelfii Amatorski Puchar Ameryki - US AMATEUR CUP. Rok pózniej klub odniósł największy sukces w historii klubu. Drużyna prowadzona przez Henryka Apostela, a która wcześniej skompletował Paweł Śpiewok, zdobyła Zawodowy Puchar - Lamar Hunt US OPEN CUP. Zdobycie tego pucharu równało się wówczas tytułowi mistrza USA - nie rozgrywano wtedy regularnych rozgrywek i zdobywca pucharu był automatycznie mistrzem kraju. Rok pózniej Orły reprezentowały Stany Zjednoczone w klubowych rozgrywkach o Puchar Concacaf. W pierwszej rundzie odpadły po wyrównanych pojedynkach z mistrzem Bermudów. W pierwszym spotkaniu  Orły na Bermudach przegrały 2-0 i nieznacznie ulegli 2-1 u siebie na Hanson Stadium. Drużyna prowadzona przez Henryka Apostela była w tym okresie kilka razy mistrzem stanu Illinois oraz mistrzem regionu Midwest. To był najwspanialszy okres klubu, a Orły latały wówczas bardzo wysoko.
    Po latach sukcesów drużyna obniżyła trochę loty. Drużyna Apostela rozsypała się, zawodnicy pokończyli kariery, trener wrócił do Polski gdzie trenował z powodzeniem drużyny pierwszoligowe i został pózniej selekcjonerem reprezentacji Polski. Z uwagi na pogarszającą się dzielnicę, trzeba było poszukać nowego lokalu dla klubu. Dzięki incjatywie paru działaczy w 2000 roku  klub nabył nowy budynek, który po remoncie jest obecnie siedzibą klubu AAC EAGLES. Od tego momentu rozpoczęła się kolejna era w historii Orłów.
    Od początku nowego tysiąclecia drużyna AAC EAGLES zaczeła nawiązywać do dawnych pięknych tradycji. Na początku roku 2002 zdobyła tytuł wicemistrzowski w rozgrywkach halowych, w czerwcu została mistrzem na otwartym powietrzu i znakomicie grała w pucharowych rozgrywkach USASA OPEN CUP. W finale tych rozgywek w Filadelfii Orły trenowane przez Stanisława Urbana pokonały zespół Vereinigung Erzgevigge 3-0 i zdobyły puchar. Rok póżniej drużyna była podwójnym mistrzem Metropolitan Soccer League - na hali i na wolnym powietrzu. W roku 2005 zespół  AAC EAGLES ponownie zagrał w finale USASA OPEN CUP, ale tym razem uległ drużynie Baltimore Colts 5-2. Po upływie zaledwie dwóch lat Orły ponownie zagrały w imprezie finałowej. Trener Krzysztof  Lisek i  manadzer Adam Kapusta po wygraniu z drużyną bardzo ciężkiego turnieju finałowego strefy Midwest otrzymali promocję do Finałów Amatorskiego Pucharu Ameryki 2007. W finale rozegranym w Seattle AAC EAGLES przegrał 0-2 z drużyną Olympiakos Boston.
    Na kolejny sukces Orłów kibice czekali ponownie zaledwie dwa lata. Nowo wybrany Prezes Klubu Stanley Makówka zapoczątkował kolejne pasmo sukcesów Orłów. Drużynę na początku kwietnia 2009 przejął trener Robert Juszczyk - byly wieloletni zawodnik klubu - który poprowadził AAC EAGLES  do zwycięstwa w rozgrywkach Amatorskiego Pucharu Ameryki na szczeblu stanowym. Pózniej zespół pewnie wygrał turniej finałowy strefy Midwest i awansował do Wielkiego Finału rozgrywanego na Florydzie. W dramatycznym finale rozgrywanym w Sanford - przedmieścia Orlando - AAC EAGLES przegrał 1-2 z drużyną Aegean Hawks z Washington D.C.