2010-05-15, 21:45

Czas spotkania: 120 min.

Kansas City ATHLETICS F.C  -  AAC EAGLES Chicago
3  -  3 (1 - 2), dopgrywka 0 - 0, rzuty karne 5 - 3

W miniona sobote na boisku Community America Ballpark w Kansas City doszlo do pojedynkow pilkarskich pomiedzy lokalnymi druzynami a zespolami z Chicago. Pogoda w ten wieczor zawodnikow i kibicow nie rozpieszczala, caly czas padal deszcz i bylo chlodno. Mimo to zgromadzeni kibice na stadionie zobaczyli dwa ciekawe mecze i duzo bramek. W pojedynku ligowym MLS-u, Wizards zremisowalo 2-2 z Chicago Fire. W drugim spotkaniu, ktore bylo eleminacja do Lamar Hunt US Open Cup, Athletics FC po rzutach karnych pokonalo AAC EAGLES. Zgromadzeni kibice na stadionie, drugie spotkanie uznali za bardziej ciekawe, emocjonujace i stojace na bardzo wysokim poziomie.

Poczatek spotkania nalezal zdecydowanie do EAGLES, ktore juz w 6 min. meczu obielo prowadzenie za sprawa Jakuba Piotrowskiego, ktory wykorzystal dokladne podanie od Sebastiana Skitala i mocnym strzalem w dlugi rog pokonal bramkarza gospodarzy. Orly w pierwszych 25 minutach spotkania byly druzyna kontrolujaca przebieg wydarzen na boisku. W 27 min. rywale przeprowadzili skladna akcje i za sprawa ich najlepszego zawodnika - grajacego trenera - Kyle Perkinsa wyrownali. Po stracie gola Orly ruszyly zdecydowanie do ataku i co chwile bylo groznie pod bramka Athletics. Starania naszych zawodnikow doprowadzily w 42 min. meczu do drugiej bramki, ktora zdobyl ponownie Jakub Piotrowski wykorzystujac podanie od Dawida Otachela. Do przerwy zasluzenie prowadzil EAGLES 2-1. Druga polowa zaczela sie od bardziej zdecydowanych atakow gospodarzy, ktorzy pomiedzy 55 a 59 minuta zdobyli dwie bramki. Szczegolnej urody byla trzecia bramka dla gospodarzy zdobyta po raz drugi przez Kyle Perkinsa. Nasza druzyna po szybko straconych dwoch gola nie zalamala sie i nadal starala sie zagrozic bramce Athletics. W 75 min. na strzal z dystansu zdecydowal sie Dawid Otachel i pilka po mocnym precyzyjnym uderzeniu wpadla do bramki gospodarzy. W koncowce spotkania Orly mialy dwie wysmienite sytuacje ( Kochanowski i Piotrowski ) do roztrzygniecia meczu na swoja korzysc ale naszym zawodnikom zabraklo precyzji. W ostatnich minutach regulaminowego czasu gry gospodarze tez probowali zdobyc zwycieska bramke lecz Piotr Sliwa spisywal sie znakomicie w bramce EAGLES, i po 90 minutach mecz zakonczyl sie remisem 3-3. Dogrywka trwajaca 2x15min. zakonczyla sie bezbramkowym remisem, choc obie druzyny mialy sytuacje podbramkowe i mogly zdobyc zwycieskiego gola. Dopiero seria rzutow karnych, lepiej wykonywana przez gospodarzy zadecydowala o awansie KC Athletics FC do dalszej fazy pucharowych zmagan.

EAGLES : Sliwa - Szewczyk, Kolasinski, Napiorkowski - Lechowicz, Kochanowski, Kapusta, S.Skital, Otachel - Popko, Piotrowski
Wchodzili : Golik (47 min.), Zalewski (65 min.), Gasiorek (78 min.)

Bramki dla Orlow : Piotrowski ( 6 min. i 42 min.) oraz Otachel (75 min.)

AAC Eagles (Illinois) 3:3 KC Athletics (Kansas)
KC Athletics qualify for the Lamar Hunt US Open Cup, 5-3 on PKs
Saturday, May 15 – CommunityAmerica Ballpark (Kansas City, Kan.)

It was a night that was all about the city of Kansas City against the city of Chicago. At CommunityAmerica Ballpark in Kansas City, the Wizards of MLS played to a 2-2 draw against the Chicago Fire. Following the game, the KC Athletics, the first Kansas entry into the USASA Region II qualifying tournament in several years, hosted Chicago’s AAC Eagles, the 1990 Open Cup champions.

The Eagles grabbed an early lead in the 6th minute as the Eagles played a ball over the top that the Eagles forward brought down, took into the box beat Athletics keeper. There were shouts for a hand ball that easily could have been called, but was not Athletics found themselves down 1-0 very early. KC found the equalizer in the 27th minute as they pounced on a rebound in front of goal the teams were back level. Throughout the rest of the first half, the Eagles were the more dominating side as they controlled possession kept the Athletics chasing the ball for much of the half. KC would occasionally break out but were unable to find net. Late in the first half the Eagles retook the lead on a shot taken the right side of the penalty area that the Athletics keeper seemed to expect to go wide as he didn't make a move on the ball. Instead the ball rolled into the back post restoring the Eagles lead.
After the half time break, KC came out almost immediately found the equalizer. Attacking down their left hand side the Athletics had a shot that was well saved by the Eagles goalkeeper, but the parried shot went right into the path of an Athletics attacker who scored on the half volley as the Eagles goalkeeper didn't have enough time to recover after the initial save. KC continued to push to find another goal as the second half went on, were rewarded in the 59th minute. The Athletics 3rd goal was the best of the night by far started on the Athletics left side with a cross. The cross went to the back post where it was then redirected back into the middle where it was meant by a diving header around the PK spot that hit the underside of the crossbar in. The header had enough pace on it that even though it was right above the keeper's head, he had no time to react get his hand up to save it. After grabbing the 3-2 lead, KC sat back a little bit more absorbing move pressure the Eagles trying to spring on the counter. Both sides had their chances, with 15 minutes remaining the Eagles were the ones that found net, again on a rebounded shot that was tucked in by a back post runner. Both teams had a few chances in the final 15 minutes, but none really tested either keeper much so on to extra time it went. In extra time the Athletics had the better of the chances forcing the Eagles' goalkeeper defenders into a few good saves, but neither side was able to find net so it went onto penalty kicks.
In penalty kicks the Athletics led off scored, followed by the Eagles. In the second round, KC again put the ball away making it 2-1. The Eagles second attempt though was saved by the Athletics keeper giving the Athletics the advantage. The two teams traded goals for the next 2 rounds, so they headed into the fifth round with the Athletics leading 4-3. The Athletics buried their 5th final attempt giving the Athletics the victory on penalties 3-3(5-3). The Athletics now enter the Open Cup proper in the first round which is set to take place on June 15th.

AAC Eagles: Piotr Sliwa, Piotr Kolasinski, Darek Szewczyk , Mariusz Napiorkowski, Jacek Lechowicz, David Otachel, Mathew Kochanowski, Sebastian Skital, Jakub Piotrowski, Rafal Popko, Michael Kapusta
Subs: Mark Golik (47th), Rafal Zalewski (65th), Chris Gasiorek (78th)